Magasinet SMUL är tidningen för dig som lever med svenska språket utomlands. Här kan du läsa om flerspråkighet i familjen utanför Sverige, nya trender inom svenska språket och olika aspekter av barnuppfostran utomlands och i Sverige. Du kan också hålla dig uppdaterad om svenskt mode, design, litteratur och TV/film. Magasinet SMUL omfattar personliga kåserier och artiklar med ett rikt bildformat med foton och illustrationer. I nummer 3 skriver Monica Bravo Granström om flerspråkighet och språkstörningar.

Flerspråkighet är en tillgång, även för barn med en språkstörning. I nummer 3 av Magasinet SMUL intervjuar Monica Bravo Granströmdoktoranden och logopeden Ketty Holmström som forskar på språkstörningar hos barn i Malmö med svenska och arabiska som språk. Läs mer om den forskning som finns och få argument för att fortsätta kämpa med alla språk, även om du har ett barn med språkstörning.

Här läser du artikeln.

Dela gärna artikeln!

Leave a Comment