Jannickekitchenphotography-7Namnet Sedin associeras med NHL-hockey, troféer, rekord och VM-guld. I den kanadensiska miljonstaden Vancouver där bröderna Daniel och Henrik genomfört två extremt framgångsrika hockeykarriärer under de sista femton åren har de blivit välkända idrottsstjärnor. Men att de även är deckarslukare som använder spänning som avkoppling och egenvård är mindre känt. De läser båda ofta högt för sina barn och har starka åsikter om vad läsning betyder för barnen och dem själva.

Läs Magasinet SMUL:s intervju med Daniel och Henrik som här visar en annan sida än den vi är mest vana vid. Dela gärna artikeln som du kan läsa här!

 Frågor att diskutera i kommentarsektionen nedan eller i SMUL:s slutna diskussionsforum på Facebook:

  1. Läser du högt för dina barn?
  2. Vad har de för förebilder när det gäller läsning?
  3. Är läsande av böcker en naturlig del av deras liv?
  4. Tror du att idrottstjärnor som Daniel och Henrik kan inspirera motvilliga läsare att ändra sin attityd till litteratur? Läser du själv ofta för dina barn?
  5. Berätta gärna mer nedan eller.

 

Leave a Comment