Svenska som modersmål utomlands (SMUL)

Intressegruppen för oss som vill lära våra barn svenska!

Podcast-serien ”Samtal om flerspråkighet” – första gäst Martin Widmark

Monica Bravo Granström och Lena Normén-Younger fortsätter samarbeta om flerspråkighet.

Language for life

Lena Normén Younger i Kanada och jag Monica Bravo Granström i Tyskland är stolta över att presentera vår nya podcast-serie ”Samtal om flerspråkighet”. Vi kommer att samtala om flerspråkighet och då speciellt om utlandssvenskars flerspråkighet, något som hittills inte har uppmärksammats särskilt mycket. Våra samtal handlar om verktyg som hjälper och hinder som stjälper. Diskussionerna baseras dels på våra egna liv som utlandssvenska föräldrar till trespråkiga barn, men rymmer även forskning och myter om flerspråkighet.

I den första podcasten har vi författaren Martin Widmark (bl.a LasseMaja-serien) som gäst och ämnet är flerspråkighet och läsförståelse. Hur kan man hjälpa barnen med läsandet? Martins initiativ ”En läsande klass” tas upp, liksom utlandssvenskarnas speciella situation.

Ni hittar podcasten på SoundCloud:

och även på YouTube:

Hör gärna av er med önskemål om vad nästa podcast ska handla om.

Ni kan följa oss på:
monicabg.com
svenskautomlands.org
Martin Widmarks hemsidor:
martinwidmark.se
enlasandeklass.se

View original post

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Information

This entry was posted on 20 mars, 2014 by in Nyheter.

SMUL on Twitter – in English!

%d bloggare gillar detta: