Det här är Magister Calvin. Han är bara tre år, men redan en hejare på namn på många djur – på två språk! Enligt hans kanadensiska pappa Brad & svenska mamma Jannicke, så är hans favoritställning på rygg med huvudet vilandes i händerna, lugnt betraktandes omvärlden. Han är världens charmtroll och talar en utpräglad Landskrona dialekt efter förra året, då hela familjen flyttade hem till Sverige ett år för att barnen skulle lära sig svenska. Nu är familjen tillbaka i Squamish i British Columbia, där svenska och engelska nu är aktiva språk hos familjens tre barn.

Visa gärna klippet för dina barn om de är i samma ålder. Barn tycker ofta att det är spännande att se andra barn som är i samma situation som de själva!

Youtube titel: Calvin translating English to Swedish.

 

Har du ett klipp av dina barn som du vill dela med dig. Skicka då till mig på lnormen(at)shaw.ca så lägger jag upp.

Leave a Comment