Svenska som modersmål utomlands (SMUL)

Intressegruppen för oss som vill lära våra barn svenska!

Stöttningsmetoden för ditt barns svenska

verktyg

Foto: Stöttning kan genomföras med hjälp av verktyg t.ex. böcker och leksaker.

Magasinet SMUL är tidningen för dig som lever med svenska språket utomlands. Här kan du läsa om flerspråkighet i familjen utanför Sverige, nya trender inom svenska språket och olika aspekter av barnuppfostran utomlands och i Sverige. Du kan också hålla dig uppdaterad om svenskt mode, design, litteratur och TV/film. I nummer 3 av Magasinet SMUL skriver Mari West om den pedagogiska modellen stöttningsmetoden.

Mari West är ordförande för Norra Londons Svenska skola och har en MA i flerspråkighet (Bilingual Learners). I senaste numret av Magasinet SMUL diskuterar hon principerna bakom den pedagogiska metoden ”scaffolding”(”stöttning”). Den bygger på att man bygger stöd runt barnet till dess att hen kan klara sig själv och man då kan ta bort stöden. Vissa är intuitiva, medan andra kan utvecklas som svar på artiklar som denna.

Läs och begrunda hur du kan hjälpa ditt barn hemma med stöttning. Du kanske redan gör det? Berätta gärna i så fall vad du gör!

Dela gärna artikeln, som du läser här!

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

SMUL on Twitter – in English!

%d bloggare gillar detta: