ib-world-school-logo-1-colour-tb

Magasinet SMUL är tidningen för dig som lever med svenska språket utomlands. Här kan du läsa om flerspråkighet i familjen utanför Sverige, nya trender inom svenska språket och olika aspekter av barnuppfostran utomlands och i Sverige. Du kan också hålla dig uppdaterad om svenskt mode, design, litteratur och TV/film. I nummer 3 kan du läsa om hur IB kan vara en bra undervisningsmodell för ditt barn, om hen funderar på att läsa i Sverige.

Skolor som erbjuder International Baccalaureate-program (IB) diskuteras ofta som ett alternativ för utlandssvenska barn som vill läsa svenska som första språk. Men vad omfattar IB egentligen? Och vem passar det?

Anna-Lena Olsson är koordinator och lärare i Swedish A1 Literature för ett flertal svenska och finlandssvenska elever i Frankrike, samt en drivande kraft bakom Svenska skolan i Nice. Här ger hon sin bild av IB och förklarar varför svenskundervisningen där är ett toppenalternativ för den som planerar att studera på svenskt universitet.

Om du har egna erfarenheter av IB, berätta gärna för andra i SMUL. Ditt barns och dina erfarenheter är viktiga!

Dela gärna artikeln, som du läser här!

Leave a Comment