Svenska som modersmål utomlands (SMUL)

Intressegruppen för oss som vill lära våra barn svenska!

Höga berg och djupa dalar – det svänger med svenskan!

Foto: Jennie Foletta.

Hur varierar svenskan under året, och hur viktiga är egentligen Sverige-besöken? Det var frågor som vi på redaktionen ställde till svensk-australiensiska journalisten Liselotte Geary och som hon har besvarat i denna artikel genom intervjuer med tre svenska mammor i tre olika världsdelar.

Sverige-besök är viktiga visar det sig, men det kan vara en lika effektiv språkboost för barnen när en svensk familj kommer på besök. Och årstiderna innebär olika svenska traditioner, som återför barnen till en vana av att tala svenska.

 

Hur varierar ditt barns svenska under året? Svänger användandet med årstider och traditioner? Vad påverkar positivt? Negativt? Berätta om dina egna erfarenheter nedanför eller i SMUL:s slutna diskussionsforum på Facebook.

 

Dela gärna artikeln!

http://issuu.com/magasinetsmul/docs/magasinetsmul_nr4/8

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

SMUL on Twitter – in English!

%d bloggare gillar detta: