Svenska som modersmål utomlands (SMUL)

Intressegruppen för oss som vill lära våra barn svenska!

Stephanie hemskolar barnen i svenska.

Steph5

Foto: Stephanie Clark med sin familj på en strand i Florida.

Stephanie Clarke bor i Florida, USA, och har valt att hemskola sina barn i svenska då det inte finns någon svensk skola på plats i Orlando. Här berättar Stephanie om hur hon började hemskola sina barn i svenska, och delar med sig av tips och råd om hur man som förälder kan lägga upp det.

 Skulle du kunna tänka dig att hemskola dina barn i svenska? Du kanske redan gör det? I så fall hur tycker du att det är att vara lärare till dina egna barn? Har du ytterligare tips på hur man kan lägga upp det?

Dela gärna artikeln!

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

SMUL on Twitter – in English!

%d bloggare gillar detta: