Svenska som modersmål utomlands (SMUL)

Intressegruppen för oss som vill lära våra barn svenska!

Vill du gästblogga?

En kort blogg går snabbt att skriva ihop. Dina ord kan vara värdefulla för någon annan!

En kort blogg går snabbt att skriva ihop. Dina erfarenheter kan vara värdefulla för någon annan!

Är du förälder med svensk anknytning som bor utomlands och har en historia om flerspråkighet som du vill berätta? Nu kan du göra detta som gästbloggare i flerspråkighetsbloggen ”Svenska Utomlands”.  Du kan göra detta under ditt eget namn eller också vara helt anonym om det av någon anledning känns mer lämpligt.

Jag letar efter gästbloggare som kan berätta om sina barns eller sin egen flerspråkighet i relation till historier som handlar om:

 • Föräldrar
 • Syskon
 • Andra släktingar
 • Omgivning
 • Skola
 • Sverigevistelser
 • Hjälpmedel (läsning, media etc)
 • Svenska skolan utomlands
 • Distansundervisning i svenska
 • Utbytesstudier i Sverige
 • Annat av intresse som påverkat ditt eller dina barns flerspråkighet

Jag förbehåller mig rätten till att avgöra vad som passar in i denna blogg så stäm gärna av med mig om innehåll innan du skriver något. Jag kan inte kontrollera hur väl innehållet stämmer med omgivningens upplevelse, så detta är din chans att ge din personliga upplevelse på ett helt subjektiv sätt.

Bloggar kan vara 300-400 ord eller längre och redigeras innan den läggs upp av med ditt godkännande av den slutliga texten. Du får gärna skicka med ett kort som illustrerar din historia. Mejla en intresseförfrågan till mig med en kort beskrivning av ämnet bifogad. Du når mig på lnormen (at) me punkt com.

Lena Normén-Younger

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

SMUL on Twitter – in English!

%d bloggare gillar detta: